Participants of the Baltic Way 2005
Belgium (Special guests)
Contestants: | François Gonze Guolong Li Augustin Lu Anh Khoa Clara Mertens Wim Vanrie |
---|---|
Leaders: | Bart Windels Ria van Huffel (deputy) |
Guide: | Kristine Berget |
Denmark
Contestants: | David Niklas Johannsen Steen Vester Danny Wilson Asbjørn Muurholm Brandt Sebastian Paaske Tørholm |
---|---|
Leaders: | Kirsten Rosenkilde Ulrik Buchholtz (deputy) |
Guide: | Nicklas Carlsson |
Estonia
Contestants: | Laur Tooming Aleksei Vlassov Andrei Rõbinski Igor Petshonkin Fjodor Gainullin |
---|---|
Leaders: | Jan Villemson Emilia Käsper (deputy) |
Guide: | Karin Ehlin Kolk |
Finland
Contestants: | Eemeli Blåsten Sebastian Dumitrescu Janne Kokkala Ville Pettersson Esa Vesalainen |
---|---|
Leaders: | Anne-Maria Ernvall-Hytönen Lauri Hallila (deputy) |
Guide: | John Sass |
Germany
Contestants: | Olga Heismann Semjon Kruychkow Christian Sattler Julia Steinberg Hella Ußler |
---|---|
Leaders: | Hans-Dietrich Gronau Klaus Henning (deputy) |
Guide: | Elin Rydberg |
Iceland
Contestants: | Örn Stefánsson Daði Rúnar Skúlason Benjamín Ragnar Sveinbjörnsson Jón Benediktsson Einar Axel Helgason |
---|---|
Leaders: | Benedikt Jóhannesson Guðbjörn Freyr Jónsson (deputy) |
Guide: | Hans Edward Gennow |
Latvia
Contestants: | Rūdolfs Kreicbergs Vladimirs Murevičs Antons Ņižņiks Elvijs Sarkans Nikolajs Zikovs |
---|---|
Leaders: | Agnis Andžāns Juris Smotrovs (deputy) |
Guide: | Martins Prusis |
Lithuania
Contestants: | Aistis Atminas Daumilas Ardickas Kęstutis Česnavičius Daugirdas Kuprionis Jevgenij Rukin |
---|---|
Leaders: | Romualdas Kašuba Benas Budvytis (deputy) |
Guide: | Fang Li |
Norway
Contestants: | Thomas Berge Grythe Vidar Klungre Jørgen Vold Rennemo Aslanbek Sjamsutdinov Atle Rygg Årdal |
---|---|
Leaders: | Dávid Kunszenti-Kovács Eirik Øverland Dischler (deputy) |
Guide: | Lykke Thönners |
Poland
Contestants: | Michal Jastrzebski Jakub Kallas Maciej Machulec Michal Marcinkowski Filip Wolski |
---|---|
Leaders: | Waldemar Pompe Pawel Walter (deputy) |
Guide: | Eva Fornaeus |
St Petersburg
Contestants: | Leonid Mikhlin Andrey Lishanskiy Alexander Logunov Sergey Drozdov Grigory Budkin |
---|---|
Leaders: | Konstantin Kokhas Dmitri Rostovskiy (deputy) |
Guide: | Walter Nunez |
Sweden
Contestants: | Hans Liu Simon Mueller Gunnar Peng Chen Xing Johan Sundman Norberg |
---|---|
Leaders: | Rikard Olofsson Martin Skoglund (deputy) |
Guide: | - |